15 maja w Berlinie, koalicja konserwatystów i centrolewicowych socjaldemokratów (SPD) przyjęła projekt ustawy, która reformuje ustawę o szkoleniu zawodowym (Berufsbildungsgesetz) i wprowadza minimalne ustawowe wynagrodzenie dla praktykantów. Od 01 stycznia 2020 r. praktykanci otrzymają co miesiąc 515 EUR w pierwszym roku szkolenia. Kwota ta będzie systematycznie zwiększana, aby do 2023 r. osiągnąć poziom 620 EUR.

Projekt ustawy został przygotowany przez Ministra Edukacji i Badań Naukowych, Anję Karliczek (CDU) w ścisłej współpracy z Niemiecką Federacją Pracodawców (BDA) i Niemiecką Konfederacją Związków Zawodowych (DGB). Projekt tekstu zawiera przy tym rozwiązanie kompromisowe, dzięki któremu w niektórych sektorach i regionach partnerzy społeczni mogą przyjąć w ramach układów zbiorowych mniej korzystne kwoty wynagrodzeń, niż te wskazane w ustawie.

Projekt ustawy