W dniu 19 listopada przyjęto ustawę ramową w sprawie mobilności, mającą na celu w szczególności wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie mobilności, zmniejszenia wpływu na środowisko, a także zabezpieczenie praw pracowników zatrudnionych przez platformy cyfrowe.

Platformy dążące do podjęcia działań zapobiegających ryzyku nawiązania stosunków pracy z pracownikami niezależnymi działającymi w ramach platform powinny wprowadzić statut, który będzie zawierać m.in. postanowienia chroniące niewyłączny charakter stosunku pracy oraz ustalenia mające zapewnić godny poziom dochodów, czy rozwój kompetencje zawodowych. Statut stanowić ma również pierwszy element budowania zbiorowej reprezentacji pracowników platformy.

Nowe przepisy nakładają również na platformy cyfrowe obowiązek informowania kierowców przed każdym wykonaniem usługi o wymaganej odległości i gwarantowanej cenie minimalnej (po odliczeniu opłat prowizyjnych). Pracownicy będą mieli prawo do odmowy wykonania usługi bez ponoszenia kar. Platformy cyfrowe nie mogą przy tym rozwiązywać stosunków umownych w związku z odmową wykonania usługi. Ponadto platformy cyfrowe będą zobowiązane do publikowania na swoich stronach internetowych wskaźników dotyczących czasu trwania działalności gospodarczej i dochodów uzyskiwanych z pracy na platformie.