Nowy uproszczony system skróconego czasu pracy wszedł w życie 16 marca 2020 r. w celu zwalczania epidemii koronawirusa. Pakiet środków nadzwyczajnych przyjęty w dniu 13 marca obejmuje również środki ochrony socjalnej dla pracowników, którzy muszą pozostać w domu, aby opiekować się dziećmi, a także ochrony osób pracujących na własny rachunek (przy użyciu tzw. systemu zielonych paragonów), które doświadczają spadku obrotów.

Pakiet obejmuje m.in. przedsiębiorstwa, które zaprzestały działalności z powodu przerwy w łańcuchu dostaw, jak również tych, których obroty spadły o 40% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Przedsiębiorstwa, które rozpoczęły działalność niecały rok temu, będą kwalifikowały się do wyjątkowego wsparcia finansowego przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Pracownicy mogą zostać zwolnieni ze świadczenia pracy na okres jednego miesiąca, który może zostać przedłużony sześciokrotnie, maksymalnie na sześć miesięcy.

Procedura przewiduje obniżenie wynagrodzenia. Pracownicy otrzymają 66% swojego wynagrodzenia do limitu 1.905 euro. 70% tej obniżonej pensji zostanie pokryte przez system ubezpieczeń społecznych, a pozostałe 30% przez pracodawcę. Pracodawcy mają obowiązek pisemnie poinformować swoich pracowników. Stosowna deklaracja musi być również przesłana do służb administracyjnych.

Przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na zorganizowanie szkolenia w czasie trwania kwarantanny i w okresie skróconego czasu pracy. Pracownik otrzyma wówczas dodatek w wysokości 131,64 euro miesięcznie. Podobnie, przedsiębiorstwa, których działalność została zawieszona w wyniku decyzji władz sanitarnych (Covid-19 wykryty lub podejrzewany), będą się kwalifikowały do pomocy szkoleniowej. W razie potrzeby państwo będzie wspierać wypłatę wynagrodzeń w fazie, gdy działalność jest wznawiana po zamknięciu przez organ ds. zdrowia lub po zakończeniu okresu skróconego czasu pracy, wypłacając każdemu pracownikowi 635 euro za jeden miesiąc. Wreszcie, ostatnim środkiem wsparcia sektora produkcji jest zawieszenie składek na ubezpieczenie społeczne pracodawców w okresie kryzysu.

Spadek aktywności, zwłaszcza w turystyce, oraz odwoływanie lub przekładanie imprez kulturalnych, sportowych i towarzyskich dotyczy tych pracowników, którzy w przeważającej mierze prowadzą działalność na własny rachunek. Portugalia zdecydowała o przyznaniu pomocy pracownikom w wysokości do 438,81 euro -kwota ta odpowiada wskaźnikowi, który określa pułap pomocy społecznej w Portugalii (IAS).