Wytyczne przygotowane przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) i UNICEF, a opublikowane w dniu 30 marca wzywają pracodawców do rozważenia wpływu podejmowanych decyzji na rodziny pracowników oraz do traktowania priorytetowo lepszej ochrony socjalnej tam, gdzie to możliwe. Organizacje wzywają w nich również pracodawców do zapewnienia dodatkowego wsparcia, zwłaszcza osobom o niskich dochodach.
Wstępne wytyczne dla pracodawców obejmują m.in.:
- Monitorowanie i stosowanie się do krajowych zaleceń władz lokalnych i krajowych oraz informowanie o nich pracowników.
- Przegląd istniejącej polityki w miejscu pracy w celu zagwarantowania, że zapewnia ona wystarczające wsparcie dla pracowników i ich rodzin.
- Stosowanie dobrych praktyk podczas wdrażania stosownych rozwiązań, opartych na dialogu społecznym, krajowych przepisach prawa pracy i międzynarodowych standardach pracy.
- Zwalczanie dyskryminacji i społecznego piętnowania w miejscu pracy poprzez wspieranie szkoleń oraz poufnych i bezpiecznych mechanizmów raportowania.
- Przyjmowanie przyjaznych dla rodziny zasad pracy, aby dać pracownikom większą swobodę i elastyczność w wykonywaniu swojej pracy. Jeśli nie ma możliwości elastycznej pracy, należy rozważyć inne formy wsparcia dla pracujących rodziców, takie jak opieka nad dziećmi.
- Wspieranie pracujących rodziców za pomocą odpowiednich wariantów opieki nad dziećmi.
- Wzmocnienie środków bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym poprzez doradztwo i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Zachęcanie pracowników do poszukiwania odpowiedniej opieki medycznej i wspieranie pracowników w radzeniu sobie ze stresem.
- Wspiernie rządowych środków ochrony socjalnej zgodnie z zaleceniem nr 202 MOP dotyczącym ochrony socjalnej. Może to obejmować dofinansowanie dla pracowników w zakresie dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia na wypadek bezrobocia i niezdolności do pracy, ochrony macierzyńskiej, a także powinno obejmować pracowników zatrudnionych w gospodarce nieformalnej.