W dniu 28 października Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy mający na celu zagwarantowanie godziwych wynagrodzeń minimalnych we wszystkich państwach członkowskich UE.
Minimalne wynagrodzenia ustalono we wszystkich państwach członkowskich UE. Ustawowe wynagrodzenie minimalne obowiązuje w 21 państwach członkowskich, natomiast w sześciu innych państwach (Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja) ochrona w postaci minimalnego wynagrodzenia jest zapewniona wyłącznie na mocy układów zbiorowych. Zdaniem Komisji, w większości państw minimalne wynagrodzenia nie są jednak odpowiednie lub też nie wszyscy pracownicy są nimi objęci.
Proponowana dyrektywa tworzy ramy służące zwiększeniu adekwatności minimalnych wynagrodzeń i dostępu pracowników do tego rodzaju ochrony. Tekst ten promuje rokowania zbiorowe i wprowadza jasne kryteria ustalania i oceny ustawowych wynagrodzeń minimalnych. W tym celu Komisja Europejska zdecydowała się skorzystać z dyrektywy, która różni się od rozwiązania zalecanego zarówno przez główną europejską federację pracodawców, BusinessEurope, jak i kilka państw członkowskich UE, i która może indukować pewne problemy w trakcie procesu legislacyjnego.