Procesy migracyjne są motywowane różnymi pobudkami – zarobkowymi, środowiskowymi, względami bezpieczeństwa. Migracje zarobkowe, z gruntu nastawione na znalezienie zatrudnienia, z racji rzeczy odbywają się do krajów, w których znalezienie pracy nie jest problemem. Inaczej proces migracji pozbawiony byłby sensu.
Inaczej wygląda sprawa migracji, których powodem są względy bezpieczeństwa – najistotniejszą potrzebą, wymagającą zaspokojenia jest wówczas jego znalezienie – kwestie zatrudnieniowe schodzą na dalszy plan. W momencie dotarcia do kraju docelowego, to również nie znalezienie zatrudnienia jest sprawą pierwszoplanową. Kwestia ta staje się istotna w momencie zabezpieczenia przez migranta bezpiecznego miejsca pobytu. Rodzi się wtedy istotne pytanie – co dalej? Z punktu widzenia kraju przyjazdu istotne jest, aby migrant szybko znalazł pracę, i zaczął samodzielnie organizować swoje życie. Czy w przypadku uchodźców jest to proces łatwy? Prawnie – tak (uchodźcy mają otwarty dostęp do polskiego rynku pracy), organizacyjnie – nie.
Naprzeciw potrzebom uchodźców i gospodarek krajów przyjazdu wychodzi IKEA – w ramach projektu Refugee Skills for Employment wspiera zatrudnianie uchodźców. W Polsce odsłoną tej inicjatywy są staże organizowane przez Fundację Ocalenie oraz IKEA Retail Sp. z o.o. Projekt przewiduje 10 płatnych staży dla osób posiadających status uchodźcy (jak również ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt tolerowany, zgodę na pobyt ze względów humanitarnych oraz dla osób w procedurze o uzyskanie wymienionych statusów, posiadających zezwolenie na pracę). Barierą wyjściową w udziale w projekcie może być warunek znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym, i tutaj ogromna rola instytucji wspomagających uchodźców, aby odpowiednio ich przygotować do stażu.
10 miejsc to niezbyt dużo – ale zdecydowanie więcej niż nic. Niech ten przykład posłuży innym polskim przedsiębiorcom za wzór.
Sześciomiesięczny staż w IKEA może być dla wielu osób przepustką do (względnie) normalnego życia w Polsce.
Więcej na temat płatnych staży w IKEA w Polsce
Więcej o programie Refugee Skills for Employment

Wpis przygotowała: Izabela Florczak, Uniwersytet Łódzki

Zapraszamy do dyskusji!!!