W cieniu polskich dyskusji o zmianach w kodeksie pracy, w tym debaty o szczepieniach – od odostępu pracodawcy do informacji o szczepieniu, jego obowiązkowości, po uprawnienia pracodawcy wobec niezaszczepionych pracowników – Citigoup Inc planuje konkretne działania wobec niezaszczepionych.

Jak donosi Reuters, bank amerykański (w odniesieniu do amerykańskich pracowników) rozważa wysłanie niezaszczepionych pracowników na bezpłatne urlopy a nawet rozwiązanie umów o pracę. Wskazuje się, że jest to pierwsza instytucja z Wall Street, która wprowadza tak drastyczne reguły co do szczepień. Nowe podejście wiąże się z planowaniem procesu powrotu pracowników do biur i zapewnienia im możliwie bezpiecznych warunków pracy. Inne instytucje bankowe, jak wskazuje Reuters, nie zdecydowały się na tak daleko idące działania, ograniczając się do pozostawienia tej grupy pracowników w sferze pracy zdalnej. Citigroup przewiduje jednak odstępstwa od zakładanych skrajnych działań ze względu na przesłanki religijne, medyczny czy też prawo stanowe.

Ameryka, podobnie jak i państwa Unii Europejskiej, jest podzielona w kwestii szczepień. Od polityki prezydenta Bidena skłaniającej się ku obowiązkowym szczepieniom oraz testowaniu pracowników po gorących przeciwników tych działań.

Ostatnie doniesienia prasowe Reutersa donoszą o sprzeciwie federalnego sądu wobec polityki obowiązkowych szczepień. Sędzia Jeffrey Brown (U.S. District Judge), który wydał szeroko komentowane orzeczenie, wskazał, że obowiązek szczepień milionów urzędników federalnych jako warunek ich dalszego zatrudnienia jest „o jeden most za daleko”. To stanowisko jest pokłosiem ostatniej opinii Sądu Najwyższego, który zablokował prezydencją inicjatywę szczepień i testów u pracodawców prywatnych (zatrudniających powyżej 100 osób). W ocenie Sądu Najwyższego byłaby to zbyt drastyczna ingerencja w życie i zdrowie Amerykanów. Sąd stwierdził, że „(…) Bez podstawy prawnej, Sąd uzurpuje sobie prawo do decyzji, która słusznie należy do innych. To podcina zdolność odpowiedzialnych urzędników federalnych, działając dobrze w zakresie swoich uprawnień, aby chronić amerykańskich pracowników przed poważnym niebezpieczeństwem„. 

Czekamy z niecierpliwością na finał tej debaty.

Wpis przygotowała: Joanna Jasiewicz, Kancelaria GIDE

Zapraszamy do dyskusji!!!