System, w którym praca jest świadczona 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, uchodzi obecnie za standard. Coraz częściej dochodzi jednak do modyfikacji i uelastyczniania zatrudnienia. Zmiany te dotyczą zarówno czasu pracy, jak i miejsca oraz sposobu jej wykonywania. Doświadczenia z pandemii koronawirusa pokazały, że rynek pracy otwarty jest na dalszą ewolucję, czego dowodem jest rozwój pracy zdalnej oraz hybrydowej.

W świetle powyższych zmian coraz odważniej postuluje się skrócenie wymiaru czasu pracy do czterech dni w tygodniu albo do sześciu lub siedmiu godzin dziennie. Podkreśla się przy tym większą wydajność wypoczętych pracowników, a także dbanie o work-life balance. Polska firma technologiczna Mad Mountain od stycznia 2022 roku pracuje przez 4 dni w tygodniu po 10 godzin, jednak docelowo rezultatem ma być ośmiogodzinny dzień pracy. Powodem przyjęcia tego modelu było m.in. zapewnienie dłuższego odpoczynku przez weekend. CEO firmy dostrzega również potencjał systemu w walce o pozyskanie nowych pracowników. Zauważa również, że charakter pracy w branży IT pozwala na elastyczne podejście do godzin i dni świadczenia pracy. Podobne przykłady można wskazać wśród pracodawców zagranicznych. Na Islandii testowano system na grupie 2 500 osób (1% wszystkich pracujących), a rezultaty określono jako „ogromny sukces”. Podobną ścieżkę obrała Belgia, gdzie planowane są reformy, które mają objąć m.in. możliwość skrócenia tygodnia pracy. Również w polskim parlamencie dyskutuje się nad zmianami, choć na razie przybiera to jedynie formę deklaracji przygotowania projektów ustaw.

Skrócenie tygodnia pracy lub dziennego wymiaru rodzi również obawy. Przeciwnicy koncepcji podkreślają, że nie w każdej branży znajdzie ona zastosowanie oraz podają w wątpliwość, czy pracując krócej, da się osiągać podobne rezultaty. Firmy podkreślają również konieczność zadbania o relacje z kontrahentami, aby zapewnić najlepszą jakość usług mimo mniejszej dostępności pracowników.

Choć koncepcja skrócenia czasu pracy do czterech dni w tygodniu lub zmniejszenia wymiaru w ciągu dnia pozostaje w sferze eksperymentu, to ostatnie przemiany pokazały, że rynek pracy może dostosować się do każdej sytuacji. Tylko czy jego uczestnicy są na to gotowi?

Więcej informacji: tutaj .

Wpis przygotował: Piotr Sypecki, Uniwersytet Łódzki

Zapraszamy do dyskusji!!!