17 grudnia 2021 roku upłynął termin implementacji DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Dyrektywa nałożyła na przedsiębiorstwa szereg obowiązków związanych z ochroną sygnalistów takich jak:

• utworzenie wewnętrznych, poufnych i bezpiecznych kanałów przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów oraz poinformowanie o nich pracowników i partnerów biznesowych,
  • wskazanie osób odpowiedzialnych za weryfikację zgłaszanych naruszeń,
  • podejmowanie działań wyjaśniających oraz przekazywanie sygnaliście informacji zwrotnych, zarówno o przyjęciu zgłoszenia jak i o podjętych w związku z nim działaniach,
  • udostępnienie pracownikom i partnerom biznesowym informacji na temat wewnętrznych oraz zewnętrznych możliwości zgłaszania naruszeń.

Na ile dotyczy ona spraw z zakresu prawa pracy? Czy jest istotna dla pracowników i pracodawców? Czy Polska jest na nią gotowa? Kiedy możemy spodziewać się jej wdrożenia? Jak działalność sygnalistów konweniuje z pracowniczym obowiązkiem lojalności?

Te zagadnienia będą poruszane podczas styczniowej Środowej Narady COOPERANTE, która odbędzie się w dniu 11.01.2023 pod patronatem Kancelarii GIDE. LINK DO UCZESTNICTWA

W dyskusji udział wezmą:

• adw. Joanna Jasiewicz – Kancelaria GIDE
  • dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska – Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
  • mgr Łukasz Bolesta – UMCS

Zapraszam na ŚNC, którą będę miała przyjemność prowadzić!

Wpis przygotowała: Monika Sowińska-Olek, Uniwersytet Łódzki