Dzień Kobiet to dobry pretekst do dyskusji nad różnymi obliczami funkcjonowania Kobiet we współczesnych społeczeństwach. Nie ulega przy tym wątpliwości, że role kobiet, uznawane za akceptowane, ulegają zmianom. Powyższe udowadnia wyrok hiszpańskiego sądu…

Jak donoszą media:
Sąd w miejscowości Vélez-Málaga w hiszpańskim regionie Andaluzja nakazał mężczyźnie zapłacić swojej byłej żonie dokładnie 204 624,08 euro (około 961 tys. zł) za 25 lat ich małżeństwa, w czasie którego kobieta zajmowała się wyłącznie domem i nie pracowała, bo nie chciał tego jej mąż. Wyrok zapadł 15 lutego.

Źródło

Przedmiotem roszczeń Hiszpanki nie było odszkodowanie za uniemożliwienie pracy zawodowej, a zapłata za wykonywanie prac domowych. Prac które często nazywane są niewidzialnymi.

Źródło

To ciekawy wyrok, który pokazuje zupełnie niespotykane dotąd podejście do wykonywania prac w domu. Dostrzegając jego walory zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby w ogóle nie dochodziło do patologicznych sytuacji wykorzystywania względem Kobiet przewagi ekonomicznej.

Wpis przygotowała: Izabela Florczak, Uniwersytet Łódzki