W piątek 13 września podpisano porozumienie w sprawie przemysłu 4.0 pomiędzy włoskim oddziałem międzynarodowej grupy Unilever i trzema związkami branżowymi FLAI-CGIL, FAI-CISL i UILA-UIL. Umowa ma na celu wypracowanie aktywnego podejścia do procesów transformacji poprzez ścisłą współpracę z partnerami społecznymi i lokalnymi przedsiębiorstwami w zakresie zdolności do zatrudnienia oraz wspierania pracowników poprzez indywidualne szkolenia przez całe życie, jak również możliwości zmiany kwalifikacji zawodowych.

Porozumienie zapoczątkuje „Humanizm cyfrowy: nowy program na rzecz przyszłości pracy”, mówi Gianfranco Chimirri, szef działu kadr Unilever Italy. Idea, która się za tym kryje, charakteryzuje się z jednej strony wprowadzeniem programów szkoleniowych podnoszących umiejętności/ponownego podnoszenia kwalifikacji w celu zapewnienia pracownikom możliwości zatrudnienia, a z drugiej strony uznaniem wartości „inteligencji emocjonalnej” człowieka, tj. jego zdolności do odczytywania i interpretowania danych w sposób pełniejszy i bardziej kompleksowy niż to jest obecnie możliwe w przypadku technologii informacyjno-komunikacyjnych. Towarzyszyć temu będą wysiłki mające na celu reorganizację pracy, tak aby lepiej spełniać oczekiwania pracowników.