Sąd w Wielkiej Brytanii orzekł, że z prawnego punktu widzenia wegetarianie nie mogą być ofiarami dyskryminacji w świetle prawa. Skarga, która została odrzucona przez sąd pracy na początku września, pochodziła od kelnera, który zarzucał swoim kolegom, że szydzili z bycia wegetarianinem, kiedy pracował w hotelu w 2018 roku. Według skarżącego, postawa kolegów stanowiła dyskryminację, ponieważ jego reżim żywieniowy powinien być traktowany podobnie jak religia lub przekonania filozoficzne i jako taki podlega ochronie na mocy ustawy o równości (Equality Act) z 2010 roku.
W opinii sądu wegetarianizm jest wyborem stylu życia, a nie przekonaniem filozoficznym, ponieważ istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się zostać wegetarianami (zdrowie, środowisko, klimat, smak, dobrostan zwierząt…). Niemniej jednak sąd zauważył, że jego decyzja może być inna w przypadku weganizmu, ponieważ istnieje „wyraźna logika i spójność w przekonaniu wegańskim”. Stwierdzenie to wywołało zamieszanie wśród pracodawców, którzy spodziewają się, że będą musieli stawić czoła potokowi skarg, jeśli specyfika diety i inne cechy zostaną uwzględnione w ustawie o równości z 2010 roku.
Skarga dotycząca dyskryminacji związanej z weganizmem została złożona w grudniu 2018 r. i nie została jeszcze rozpatrzona.
https://www.telegraph.co.uk/news/2019/09/13/vegetarians-cannot-victims-discrimination-judge-rules/