Czy Komisja Europejska jest zobowiązana do wdrożenia porozumienia zawartego między europejskimi partnerami społecznymi w ramach procedury konsultacji przewidzianej w Traktacie?
W wyroku wydanym 24 października Trybunał Unii Europejskiej orzekł, że Komisja Europejska posiada wyłączne kompetencje w zakresie polityki społecznej, nawet jeśli partnerzy społeczni wykorzystali swoje prawa do negocjowania stosownego porozumienia.
Dla Trybunału w Luksemburgu Komisja Europejska pozostaje strażnikiem interesu ogólnego, podczas gdy partnerzy społeczni „reprezentują tylko jeden z wielu interesów, które należy uwzględnić przy opracowywaniu polityki społecznej Unii Europejskiej”. Po tym, jak partnerzy społeczni swobodnie wynegocjowali i zawarli porozumienie, a jego sygnatariusze wspólnie zwrócili się o wdrożenie tego porozumienia na szczeblu UE, Komisja ponownie ma prawo do podjęcia działań i wznowienia kontroli nad procedurą” i jako taka może swobodnie decydować, czy nie jest to zasadne.
Federacja związkowa będzie teraz uważnie analizować wyrok przed podjęciem wraz z Komitetem Wykonawczym decyzji w sprawie kolejnych kroków, w tym decyzji o wniesieniu odwołania do Trybunału Sprawiedliwości UE ( termin złożenia takiego odwołania wynosi nieco ponad dwa miesiące).