Począwszy od 06 kwietnia, pracodawcy borykający się ze spadkiem poziomu działalności z powodu kryzysu Covid-19 mogą uzyskać pomoc państwa na wypłatę wynagrodzeń pracowników. Rządowy program pomocy ma na celu udzielenie kilku rodzajów wsparcia przedsiębiorstwom, które nadal wypłacają wynagrodzenia pomimo przerw w pracy. Wsparcie to różni się w zależności od przyczyn przerwy w pracy.
Tryb A obejmuje sytuacje związane z kwarantanną i sytuacje związane z zamykaniem działalności gospodarczej na mocy dekretu rządowego. W przypadku trybu A urząd pracy zwraca pracodawcom do 80% odpowiednich nakładów na wynagrodzenia (wynagrodzenie, składki na ubezpieczenie społeczne, składki ubezpieczeniowe). W przypadku kwarantanny pracodawca zobowiązany jest do utrzymania poziomu wynagrodzenia na poziomie 60% średniego wynagrodzenia przez okres 14 dni, a w przypadku zamknięcia przedsiębiorstwa – do kontynuowania wypłacania 100% nakładów płacowych. Obowiązuje limit zwrotu kosztów w wysokości 39.000 CZK miesięcznie (ok. 1.400 €).
Tryb B obejmuje sytuacje, w których pracodawca nie może zapewnić pracy. W przypadku trybu B urząd pracy zwraca 60% nakładów na wynagrodzenie do pułapu 29 000 koron czeskich miesięcznie (1 000 euro), jeśli: pracodawcy nie są w stanie zapewnić pracy z powodu braku wystarczającej liczby pracowników (przynajmniej 30% z nich jest objętych kwarantanną lub pozostaje w domu, aby opiekować się dziećmi) i utrzymują wypłaty wynagrodzenia dla pozostałych pracowników. Jeżeli pracodawcy uciekają się do pracy krótkoterminowej z powodu braku materiałów lub usług niezbędnych w procesie produkcji, muszą nadal wypłacać 80% wynagrodzenia, a Urząd Pracy zwróci 60% obciążenia. Pracodawcy mający do czynienia z przedsiębiorstwami, które zawierają umowy zgodnie ze spadającym poziomem zamówień, mogą uzyskać dostęp do tej rezerwy, gdy nadal będą płacić co najmniej 60% wynagrodzenia, a w takim przypadku urząd pracy zwróci 60% obciążenia. Środki te są próbą zachęcenia pracodawców do korzystania ze wsparcia, a nie zwalniania pracowników.
Przepisy dotyczące wsparcia wynagrodzeń mają zastosowanie wyłącznie do kosztów wynagrodzeń ponoszonych od 12 marca 2020 r. i obowiązują do końca kwietnia 2020 r. lub do czasu wznowienia działalności gospodarczej, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, choć istnieje możliwość przedłużenia programu do końca maja 2020 r.