22 czerwca, europejscy partnerzy społeczni (BusinessEurope, CEEP i SMEunited po stronie pracodawców oraz ETUC po stronie związków zawodowych) podpisali porozumienie ramowe w sprawie transformacji cyfrowej, które stanowi „ramy zorientowane na działania, mające na celu zachęcanie, kierowanie i wspieranie pracodawców, pracowników i ich przedstawicieli w opracowywaniu środków i działań mających na celu wykorzystanie możliwości i sprostanie wyzwaniom z nią związanych”.
„Uzgodniony i wspólnie zarządzany dynamiczny proces oparty na obiegu dokumentów jest odpowiednim sposobem realizacji porozumienia, przy jednoczesnym poszanowaniu ról/odpowiedzialności różnych podmiotów, w tym przedstawicieli pracowników” – stanowi porozumienie.
W porozumieniu wymieniono przy tym cztery cele, które stanowią odpowiedź na kwestie wspólne dla pracodawców i przedstawicieli pracowników, w odniesieniu do których podkreślają oni „konkretne podejścia, działania i środki, z których pracodawcy, pracownicy i ich przedstawiciele mogą korzystać, w zależności od swoich szczególnych potrzeb i okoliczności”.
1) Wyposażenie obecnej i przyszłej siły roboczej oraz przedsiębiorstw w odpowiednie umiejętności poprzez ciągłe uczenie się, w celu wykorzystania szans i podjęcia wyzwań związanych z transformacją cyfrową w świecie pracy;
2) Zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w każdym aspekcie związanym z pracą. W szczególności powinna istnieć kultura organizacji, w której pracodawcy i pracownicy będą aktywnie uczestniczyć w zapewnianiu bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy poprzez system zdefiniowanych praw, obowiązków i zadań, i w której prewencja będzie traktowana jako najwyższy priorytet.
3) Zapewnienie kontroli nad sztuczną inteligencją, w oparciu o trzy (prawne, etyczne i trwałe zarówno z technicznego, jak i społecznego punktu widzenia) komponenty;
4) Poszanowanie godności ludzkiej (w tym ochrona danych osobowych).