Święta sprzyjają podarunkom. W ostatnich tygodniach pewnie nie raz otrzymaliśmy jakiś ładny ciuszek lub komuś go sprezentowaliśmy. Tak jest więc dobry czas na chwilę zadumy nad warunkami pracy tam, gdzie większość ubrań, które widzimy w sklepach, powstaje: w Bangladeszu, Sri Lance czy Pakistanie.

A ponieważ okres świąteczny nastraja optymistycznie skoncentrujmy się na sukcesach.

Właściciele fabryk odzieży na Sri Lance podpisali porozumienie ze związkami zawodowymi, w którym zobowiązują się współpracować w celu rozwiązania problemu wpływu pandemii koronawirusa na branżę. Reprezentujące fabrykantów zrzeszenie Joint Apparel Association Forum Sri Lanka (JAAF) i sojusz Union Collective, działające w imieniu trzech związków zawodowych, podpisały protokół ustaleń w którym podkreśla się prawo pracowników do wolności zrzeszania się i rokowań zbiorowych.

Porozumienie ma na celu zapewnienie współpracy właścicieli firm i pracowników w celu zachowania czujności w zakresie zapobiegania pandemii, omawiania kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i wspólnego udziału w rozpatrywaniu skarg.

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego, takie jak Clean Clothes Campaign, Labour behind the Label, Maquila Solidarity Network, Solidarity Center, War on Want, Workers United nazywają to porozumienie „historycznym” i z zadowoleniem przyjmują je jako ważny postęp. „Pochwalamy fakt, że niezależnie od podpisanego porozumienia, związki zawodowe i pracodawcy osiągnęli konsensus w tym, aby kontynuować współpracę w celu zbadania i rozwiązania problemu utraty płac podczas pandemii. Mamy nadzieję na terminowe i przejrzyste rozwiązanie, które sprawi, że pracownicy będą traktowani całościowo, co dotyczy również marek i detalistów biorących odpowiedzialność za rozwiązanie problemu utraconych zarobków” – stwierdzają w komunikacie prasowym.

Patrzmy dalej. Free Trade Zones and General Services Employees Union (FTZ&GSEU) stał się pierwszym związkiem, który z powodzeniem wynegocjował układ zbiorowy z fabryką w największej strefie wolnego handlu na Sri Lance. Układ zbiorowy został podpisany pomiędzy związkiem a fabryką Next Manufacturing Limited w dniu 22 października 2021 r., niecały rok po utworzeniu w fabryce oddziału związkowego FTZ & GSEU. Sekretarz związku Anton Marcus mówi, że pracownicy fabryki dołączyli do związku w grudniu 2020 r., kiedy rozpoczęli strajk, aby zażądać wypłaty zaległych premii: „W końcu podpisaliśmy dwuletni układ zbiorowy z firmą, przy wsparciu związków zawodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Wielkiej Brytanii”.

Trochę lżej będzie zatem nosić ciuchy wyprodukowane na wyspie Cejlon.

Więcej informacji

oraz tutaj

i jeszcze tutaj

Wpis przygotowała: Barbara Surdykowska, NSZZ Solidarność

Zapraszamy do dyskusji!!!