Wypłynęły właśnie dane dotyczące poziomu zaszczepienia w środowisku akademickim – a raczej nie wypłynęły, a zostały świadomie opublikowane przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, który przygotował zestawienie dotyczące poziomu zaszczepienia na polskich uczelniach we współpracy z Ministerstwem Zdrowia a na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na stronie Instytutu można znaleźć zarówno informacje zbiorcze, jak i dane dla poszczególnych uczelni. W zestawieniu znalazły się informacje o poziomie zaszczepienia nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, a Instytut opublikował nawet listę TOP 10 uczelni z najlepszymi wynikami w poszczególnych kategoriach.

Wnioski z podsumowania są bardzo optymistyczne, gdyż wynika z niego, że zaszczepiło się „aż 89 proc. nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia i realizujących działalność badawczą”. Co więc budzi wątpliwości?

Przede wszystkim podstawa prawna przetwarzania danych o szczepieniu lub jej brak  – zgodnie z art. 9 RODO należą one bowiem jako dane o zdrowiu do tzw. szczególnych kategorii danych. Skąd zatem Instytut posiada dane? Jak wynika z zamieszczonych na stronie informacji: analizując dane z systemu POL-on oraz Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”, m.in. na podstawie numeru PESEL. Eksperci kwestionują jednak, czy dane z systemu zostały wykorzystane zgodnie z prawem, gdyż systemy te powstały w innym celu, a cel przetwarzania musi być zawsze wyraźnie określony.

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazując, iż „minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego i nauki nie ma ustawowo określonego zadania, w którego ramach miałby uzasadniony i konieczny dostęp do danych zdrowotnych osób znajdujących się w trzech wymienionych grupach” (nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów przyp. Autora).

Więcej na ten temat tutaj (OPI), tutaj (Prawo.pl), tutaj (Gazeta Prawna), tutaj (Biuro RPO)

Wpis przygotowała: Kamila Naumowicz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski