W dniu 13 kwietnia 2022 r. odbyła się trzecia z serii „Środowych narad COOPERANTE”.  Tematem tego spotkania była Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – tzw. dyrektywa „work-life balance”.

Podczas spotkania wystąpili:

Moderatorem spotkania był dr Michał Barański z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prelegentki i Prelegent poruszyli wiele istotnych kwestii dotyczących dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. dyrektywa „work-life balance”), jak również skomentowali projekt ustawy mającej na celu wdrożenie tejże regulacji do porządku krajowego.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym wciąż jest dużym wyzwaniem dla wielu rodziców i pracowników pełniących obowiązki opiekuńcze, w szczególności z uwagi na coraz większą powszechność wydłużonych godzin pracy oraz zmiennych rozkładów pracy, co ma negatywny wpływ na zatrudnienie kobiet (motyw 10 dyrektywy). Nowe przepisy unijne obejmują zagadnienie dostępu pracowników do elastycznych warunków pracy, a także wprowadzają nowe lub poszerzają dotychczas obowiązujące regulacje w zakresie urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i opiekuńczego. Państwa członkowskie UE mają obowiązek implementacji ww. dyrektywy do dnia 2 sierpnia 2022 r.

W pierwszej części debaty Krzysztof Walczak przedstawił podstawowe założenia, które legły u podstaw ww. dyrektywy. Podkreślił także rozbudowane motywy dyrektywy.

Jako druga głos zabrała Justyna Czerniak-Swędzioł, która przybliżyła uczestnikom narady kwestie związane z uregulowaniem urlopu opiekuńczego oraz zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Barbara Godlewska-Bujok skomentowała założenia projektu ww. ustawy m.in. pod kątem terminologicznym (zakresu pojęciowego rodziny). Prelegentka omówiła także regulacje antydyskryminacyjne.

Przedstawione kwestie spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników debaty. Narada zakończyła się ciekawą dyskusją. Skonkludowano, że polski projektodawca, któremu brakuje kreatywności w implementowaniu przepisów unijnych, nie wykorzystuje w pełni potencjału jaki daje ww. dyrektywa.

Wpis przygotował:  Michał Barański, Uniwersytet Śląski w Katowicach