W dniu 14 listopada 2022 r. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Racy (UE) z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie będą musiały przyjąć środki niezbędne do jej wdrożenia do 15 listopada 2024 r. W swoich założeniach dyrektywa ma zapobiegać nierównościom płacowym i społecznym, sprzyjać postępowi gospodarczemu i społecznemu, a tym samym poprawić warunki pracy i życia pracowników w Unii Europejskiej. Jednocześnie organizacje pracodawców wskazują, że dyrektywa nie uwzględnia kryzysu inflacyjnego w UE oraz kryzysu energetycznego wywołanego bestialską napaścią Rosji na Ukrainę.

Podczas Środowej Narady Cooperante w dniu 5 kwietnia 2023 r. wraz z dyskutantkami:

– dr. Katarzyną Bombą (Uniwersytet-Warmińsko-Mazurski w Olsztynie),

– r.pr. Magdalena Januszewska (Patron Narady)

– mgr Barbarą Surdykowską (NSZZ Solidarność)

zastanowimy się nad potencjalnymi problemami, które mogą pojawić się podczas implementacji tej dyrektywy oraz skutkami wdrożenia jej wdrożenia.

Dołącz do naszej dyskusji! Oto LINK do spotkania

Wpis przygotowała: Katarzyna Jaworska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski