W dalszej kolejności A. Sobczyk wskazuje, że zakłady publiczne mają prawo do korzystania z władztwa administracyjnego, choć nie jest to ich główna sfera aktywności. Władztwo, jakim się posługują, jest władztwem publicznym, albowiem są powiązane z państwem nawet wtedy, gdy tworzone są podmioty pozapaństwowe. Zakłady administracyjne są podmiotami zdecentralizowanej administracji państwowej.

Autor ten przyjmuje zarazem że aktami władztwa publicznego są czynności prawne występujące w relacjach zatrudnienia: kierowanie, polecenie, decyzja, żądanie, udzielanie, odwołanie, kontrola, nadzór, karanie, akty tworzenia prawa zakładowego, oceny pracownicze (jako tzw. władztwo fachowe). Zdaniem A. Sobczyka zadania publiczne są realizowane przez zakład pracy. To państwo ma obowiązek prawny zabezpieczenia porządku oraz bezpiecznych warunków pracy, zapewnienia urlopów płatnych, ochrony przed ubóstwem, wykluczeniem, wspierania rozwoju rodziny, partycypacji w życiu społecznym i politycznym, podnoszenia kwalifikacji. Państwo to robi poprzez powołanie zakładów pracy, które są elementami organizacji administracji państwa.   

W mojej ocenie zakłady pracy nie są elementami organizacji administracji państwa. Jakkolwiek administracja publiczna składa się z jednostek organizacyjnych o różnym charakterze prawnym i zakresie wykonywanych zadań publicznych, to jednak nie można przyjmować, że zakłady pracy są, co do zasady, częścią administracji publicznej. Tradycyjnie wśród podmiotów administrujących wyróżnia się: organy administracji, urzędy, zakłady publiczne (administracyjne), fundacje prawa publicznego, państwowe i samorządowe osoby prawne, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, podmioty prawa prywatnego wykonujące funkcje zlecone. P. Przybysz trafnie rozróżnia przy tym wykonywanie funkcji zleconych (obejmujące podejmowanie rozstrzygnięć władczych wobec innych podmiotów) i wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej przez podmioty prawa prywatnego polegające na wykonywaniu działań o charakterze niewładczym. Nie jest wykluczone, że określony zakład pracy może stać się chociażby podmiotem wykonującym funkcje zlecone z zakresu administracji publicznej, ale nie oznacza to, że poprzez wykonywanie zadań publicznych stanie się zakładem administracyjnym.

Wpis przygotował: Andrzej Mącznik, WSA w Kielcach