Kolejnym zdefiniowanym przez A. Sobczyka elementem zakładu administracyjnego jest to, że nie będąc organem administracji publicznej, realizuje zadania administracji, zwłaszcza w zakresie realizacji szeroko rozumianych usług niematerialnych mających znaczenie społeczne.
W ocenie tego Autora zakład pracy realizuje wyłącznie cele publiczne, czyli interes społeczny. Wykonuje zadania publiczne polegające na obsłudze przedsiębiorstw, urzędów czy też innych zakładów administracyjnych. Interesy prywatne realizuje obsługiwane przez zakład pracy przedsiębiorstwo, choć za cenę dofinansowania zadań publicznych zakładu pracy.
W prawie administracyjnym przyjmuje się powszechnie, że zadania publiczne zostały przypisane państwu, które wykonuje je samodzielnie za pomocą swoich organów albo przekazuje innym podmiotom administracji publicznej. Również w przypadku pojęcia „zadanie publiczne” istnieje wiele poglądów.
Jednak przyjmując koncepcję zmienności i rozwoju zadań publicznych, można przyjąć za S. Fundowiczem, że zadanie publiczne to przejęte przez państwo zaspokajanie zbiorowych i indywidualnych potrzeb człowieka, wynikających ze współżycia ludzi w społecznościach. Wydaje się właściwa ocena E. Knosali, że zadania publiczne nie tworzą jednolitej kategorii, ich zakres nie jest bliżej dookreślony. Mają charakter dynamiczny wynikający ze zmieniającej się organizacji życia publicznego.
Zgodzić się także należy z poglądami A. Błasia, J. Filipka, J. Borkowskiego i W. Góralczyka, że zadanie publiczne oznacza prawnie określony obowiązek administracyjny.
W kontekście pojęcia „zadanie publiczne” należałoby ujrzeć, za Z. Czarnikiem i J. Posłusznym, trafne spostrzeżenie, że w zakładzie administracyjnym zachodzi relacja pomiędzy świadczeniobiorcą a użytkownikiem – obywatelem. W konsekwencji, zdaniem tych Autorów, zakładem publicznym jest stosunek prawny, którego przedmiot obejmuje zadania publiczne z zakresu administracji świadczącej, realizowany w określonej strukturze prawnej, z wykorzystaniem władczych form działania prowadzących do powstania swoistych stosunków administracyjnoprawnych.
Jakkolwiek prawnie dopuszczalne jest powierzanie zadań administracji świadczącej podmiotom prywatnym, to nie wydaje się możliwe, aby każdy zakład pracy wykonywał (w ogóle mógł wykonywać) zadania z zakresu administracji świadczącej, z czym wiąże się przecież realizacja kompetencji organu administracji publicznej, w tym prawo do wydawania decyzji administracyjnych i wzięcie odpowiedzialności przez państwo za wykonywanie tych zadań publicznych.
Wpis przygotował: Andrzej Mącznik, WSA w Kielcach