Pewnie każdy z nas kojarzy płatki produkowane przez firmę Kellogg. Jeżeli nie z własnego doświadczenia to z filmów i książek. Niewątpliwym elementem „American way of life” jest miska płatków zalewanych na śniadanie mlekiem (nb. podobno niezbyt zdrowy początek dnia).
21 grudnia 2021 r., a więc niemal w przededniu świąt Bożego Narodzenia w Kelloggu zakończył się strajk, którego głównym przedmiotem były warunki płacy i pracy nowo zatrudnianych pracowników. Katalizatorem był spór między związkiem zawodowym (BCTGM), a firmą w kwestii warunków nowych umów o pracę. W szczególności chodziło o system płac różnicujący pracowników: dotychczasowi zarabiali 35 USD/godzinę a nowi – 22 USD/godz. Inne kwestie to: opieka zdrowotna, urlopy, świadczenia emerytalne. Do wielotygodniowego strajku (trwał od 5 października) przystąpiło ponad 1500 pracowników ze wszystkich zakładów Kellogga – od Michigan po Pensylwanię, Tennessee i Nebraskę. Właściciel poszukał zastępstwa zatrudniając łamistrajków i oferując im stałą pracę. Na to, w mediach społecznych zainicjowano kampanię wzywającą konsumentów do niekupowania produktów Kellogga wyprodukowanych po dniu 4 października. Zrobiło się nieprzyjemnie. Podpisano ostatecznie porozumienie, które w pewnym zakresie ogranicza (choć nie likwiduje) system „podwójnych standardów” – pracownicy którzy przepracują 4 lata w firmie będą nabywali prawo do „znalezienia się” w sferze wyższego standardu w zakresie płac, świadczeń emerytalnych i innych warunków zatrudniania.
Przy okazji tego strajku ponownie rozgorzała dyskusja wokół zatrudniania „łamistrajków”, co nie jest w żaden sposób ograniczone poprzez amerykańskie ustawodawstwo federalne – Prezydent Joe Biden w swoich wypowiedziach podnosił obawy etyczne dotyczące zachowania Kellogga, stwierdzając, że trwałe zastępowanie strajkujących pracowników jest egzystencjalnym atakiem na miejsca pracy i środki do życia uczestników strajku oraz że od dawna sprzeciwia się stałemu zastępowaniu strajkujących i… zdecydowanie popiera ustawodawstwo, które zakazuje tą praktykę.
Wpis przygotował: Sławomir Adamczyk, NSZZ Solidarność
Zapraszamy do dyskusji!!!