16 marca o godz. 17:00 zapraszamy na drugą z serii „Środowych narad COOPERANTE”. Jest to nowa inicjatywa, której celem jest stworzenie przestrzeni na dyskusję o najbardziej aktualnych kwestiach z zakresu polskiego i europejskiego prawa pracy. Tematem drugiego spotkania będzie dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy.
W roli dyskutantek podczas pierwszego spotkania wystąpią:
- dr hab. Monika Nowak – Uniwersytet Łódzki
- dr Urszula Torbus – Uniwersytet Śląski
- mgr Paula Nowak – Uniwersytet Jagielloński
Moderatorką spotkania będzie dr Katarzyna Jaworska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska Sieć Naukowa Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego COOPERANTE
20 czerwca 2019 r. została przyjęta dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy projekt nowej dyrektywy. Przyczynkiem do podjęcia prac nad tą dyrektywą było spostrzeżenie, oczywiście słuszne, iż od czasu przyjęcia dyrektywy Rady z dnia 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy, rynek pracy w Unii Europejskiej diametralnie zmienił się. Rozwój technologii, cyfryzacja procesów pracy, zmiany demograficzne, elastyczne formy wykonywania pracy, to tylko niektóre z istotnych czynników, które miały wpływ na zmiany warunków i zasad wykonywania pracy zarobkowej. A to wszystko stoi w opozycji do zatrudniania na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy i w siedzibie pracodawcy. W ocenie pomysłodawców dyrektywa ma za zadanie poprawić dostęp pracowników do informacji dotyczących ich warunków pracy, poprawę warunków pracy dla wszystkich pracowników, zwłaszcza tych zatrudnionych w ramach nowych, niestandardowych form zatrudnienia, a równocześnie zachowanie zdolności adaptacji i innowacyjności rynku pracy, poprawę zgodności z normami w zakresie warunków pracy poprzez lepsze egzekwowanie przepisów oraz poprawę przejrzystości na rynku pracy przy jednoczesnym unikaniu nakładania nadmiernych obciążeń na przedsiębiorstwa różnej wielkości.
Czy ta dyrektywa to „dobra zmiana”? Czy te cele mają szansę na realizację? Podyskutujmy!
Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej na platformie TEAMS – LINK
Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu i dyskusji.
Wpis przygotowała: Katarzyna Jaworska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski