Praca zdalna lub hybrydowa to przyszłość zatrudnienia. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez portal Pracuj.pl, zgodnie z  którymi aż 35 procent Polaków pracuje w ten sposób i nie wyobraża sobie pełnego powrotu do pracy stacjonarnej.

Pracodawcy dostosowują się do potrzeb pracowników. Świadczy o tym chociażby ilość ofert pracy w formie zdalnej. Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej staje się coraz częściej czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty. W dobie walki korporacji o pracownika benefity w postaci możliwości chociażby częściowej pracy w domu mogą być przekonujące dla wielu kandydatów.

Z badań przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl wynika, że elastyczne modele zatrudnienia przeważają zwłaszcza wśród młodych ludzi mieszkających w dużych miastach. Z pewnością wpływa na to poziom rozwinięcia cyfryzacji i informatyzacji w dużych firmach, które z reguły mają siedziby w dużych miastach. Dodatkowo, tego typu modele pracy ułatwiają pogodzenie pracy z wychowywaniem dzieci czy opieką nad innym członkiem rodziny.

Nowym trendem cenionym przez pracowników są również benefity związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Okazuje się, że aż 75 procent badanych chciałoby uzyskiwać rekompensatę od pracodawcy za część kosztów związanych z wykonywaniem pracy z domu, m.in. rachunki za prąd lub internet.  Sprawą zainteresowała się posłanka Anna Dąbrowska- Banaszek. Złożyła interpelację w sprawie ustanowienia dodatku ryczałtowego do wynagrodzenia pracownika z tytułu oddelegowania go na pracę zdalną.

Badania pokazują, iż nieuniknione jest zwiększenie popularności pracy zdalnej lub hybrydowej również po ustaniu pandemii. W związku z tym trwają prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie instytucji pracy zdalnej do Kodeksu pracy.

Więcej o raporcie tutaj i tutaj.

Wpis przygotowała: Patrycja Pokutycka, Uniwersytet Łódzki

Zapraszamy do dyskusji!!!