Do niedawna z możliwości legalizacji zatrudnienia w ramach tzw. procedury oświadczeniowej (na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi) korzystać można było względem obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy.

27 października opublikowano Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 25 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Pozbawia ono obywateli Federacji Rosyjskiej możliwości legalizacji ich pracy na podstawie ww. oświadczeń. Dodatkowo Rozporządzenie zlikwidowało możliwość korzystania przez obywateli Rosji z dobrodziejstw
art. 88o ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który zakłada możliwość uzyskania zezwolenia na pracę sezonową bez tzw. testu rynku pracy (informacji starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy).

Rząd zapowiadał te zmiany już z początkiem października. W wykazie prac MRiPS wskazano wówczas:

Działania zbrojne Rosji w Ukrainie zwiększają obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Wprowadzone zostały przez MSWIA ograniczenia w zakresie przekraczania granicy RP przez obywateli Rosji. W związku z tym należy znieść ułatwienia w zakresie dostępu obywateli Rosji do polskiego rynku pracy.

Wpis przygotowała: 
Izabela Florczak, Uniwersytet Łódzki

Zapraszamy do dyskusji!!!