14 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 zapraszamy na kolejną z serii „Środowych narad COOPERANTE”.  Jest to inicjatywa, której celem jest stworzenie przestrzeni na dyskusję o najbardziej aktualnych kwestiach z zakresu polskiego i europejskiego prawa pracy. Tematem zbliżającego się spotkania będzie projektowana nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej.

W roli dyskutantów podczas spotkania wystąpią:

Moderatorem spotkania będzie dr Anna Piszczek z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdalne świadczenie pracy nie jest nowym zjawiskiem. Telepraca czy home office stanowią rzeczywistość polskiego rynku pracy od co najmniej kilkunastu lat. Pandemia COVID-19 sprawiła, że świadczenie pracy w formie zdalnej zyskało na popularności i stało się codziennością wielu pracowników. Pośpiesznie wprowadzanym w tym zakresie regulacjom, kilkukrotnie nowelizowanym, nadano wyłącznie charakter epizodyczny. W konsekwencji ustawodawca zdecydował się uregulować pracę zdalną na stałe – wprowadzając ją do kodeksu pracy. Warto przyjrzeć się bliżej projektowi, tym bardziej, że trwające prace parlamentarne są bardzo zaawansowane.

Projektodawca zdecydował się na drobiazgową regulację, nawiązującą w dużej mierze do obowiązujących i negatywnie ocenianych przepisów regulujących świadczenie pracy w formie telepracy. Praca zdalna ma zastąpić obecną telepracę – projekt przewiduje uchylenie rozdział IIb „Zatrudnianie pracowników w formie telepracy”. Uczestnicy debaty będą zastanawiać się m.in. nad pojęciem pracy zdalnej, jej dopuszczalnością i pożądanym kształtem regulacji prawnej. Czy kodeksowa praca zdalna będzie nieść za sobą „nową jakość”, czy jedynie powielać i porządkować dotychczasowe regulacje dotyczące telepracy? Jakie znaczenie nowe przepisy będą mieć dla pracowników? Jakie trudności w związku z nową regulacją mogą na swojej drodze napotkać pracodawcy? Zachęcamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te i inne pytania.

Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej na platformie TEAMS – LINK 

Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu i dyskusji.

Wpis przygotowała: Anna Piszczek, Uniwersytet Łódzki


[