W dniu 11 stycznia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie z serii „Środowych narad COOPERANTE” pt. Ochrona sygnalistów – czy rzeczywiście jest konieczna? Partnerem merytorycznym narady była Kancelaria GIDE.
Podczas spotkania w roli dyskutantów wystąpili:
- adw. Joanna Jasiewicz – Kancelaria GIDE
- mgr Łukasz Bolesta – UMCS, r.pr.
Moderatorem spotkania była dr Monika Sowińska-Olek z Uniwersytetu Łódzkiego.
Debatę rozpoczęła mec. Joanna Jasiewicz poruszając problematykę ochrony procesowej i pozaprocesowej sygnalistów na gruncie przyjętej dnia 23 października 2019 r. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Prelegentka prowadziła rozważania m.in. na temat tego, jakie instytucje procesowe mogłyby zostać ustanowione żeby chronić anonimowość sygnalistów. Przedstawione zostały również zagadnienia związane z instytucjami świadka incognito i świadka koronnego.
Jako drugi głos zabrał mgr Łukasz Bolesta, który skoncentrował się na tematyce związanej z pracowniczym obowiązkiem lojalności w kontekście ochrony sygnalistów. Prelegent wskazał, że źródłem nieuregulowanego expressis verbis pracowniczego obowiązku lojalności jest art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Obowiązek ten nie ma jednak charakteru bezwzględnego, ponieważ jego granicą winna być legalność działania pracodawcy. Pan Magister dokonał rozważań, czy po wejściu w życie projektowanej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa nie dojdzie do pewnej sprzeczności jej przepisów z obowiązkami wyrażonymi w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Prelegent dokonał także analizy projektu wyżej wymienionej ustawy z dnia 13 grudnia 2022 r.
Narada zakończyła się niezwykle ożywioną i interesującą dyskusją. Dyskutanci zastanawiali się m.in. nad tym kiedy w Polsce zostanie wdrożona dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii i jakie będzie to miało skutki dla dialogu społecznego. Rozważano również, jak należy rozumieć zawarte w dyrektywie sformułowanie, że osoby dokonujące zgłoszenia kwalifikują się do objęcia ochroną, „pod warunkiem że miały uzasadnione podstawy, by sądzić, że będące przedmiotem zgłoszenia informacje na temat naruszeń są prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia”.
Wpis przygotowała: Monika Sowińska-Olek, Uniwersytet Łódzki