W dniu 1 marca 2023 r. odbyło się kolejne w tym roku akademickim spotkanie z serii „Środowych narad COOPERANTE” pt. „Spór o spory zbiorowe a.d. 2023”. Partnerem wydarzenia była Kancelaria Prawna C&C Chakowski & Ciszek z Warszawy.
Podczas spotkania prelegentami byli:
- dr hab. Krzysztof Walczak, prof. UW – Partner w Kancelarii C&C Chakowski & Ciszek, Uniwersytet Warszawski,
- dr Jakub Szmit – Uniwersytet Gdański, ekspert NSZZ „Solidarność”,
- r. pr. Robert Lisicki – Dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan.
Moderatorem dyskusji był mgr Michał Skóra z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Przedmiotem spotkania było omówienie zaprezentowanego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Rodzinny i Polityki Społecznej projektu ustawy o sporach zbiorowych pracy (UD408). Jednakże planując wydarzenie nie wiedzieliśmy jeszcze, że punktem naszego seminarium będzie również nowy projekt ustawy z 9 lutego 2023 r. o tym samym tytule, który nie zawiera części założeń wskazanych w lipcowej propozycji.
Debatę rozpoczął Pan dr hab. Krzysztof Walczak, prof. UW, który wprowadził uczestników spotkania w tematykę sporów zbiorowych. W szczególny sposób Pan Profesor odniósł się do, m. in., propozycji definicji sporu zbiorowego i pracodawcy dominującego, a także nowych instytucji zaprezentowanych przez ustawodawcę tj. mediacji prewencyjnej, sądowej kontroli przeprowadzenia strajku (zawarta w projekcie z 11 lipca 2022 r.) oraz ograniczenia czasowego sporu zbiorowego.
Następnie głos zabrali przedstawiciele partnerów społecznych. Pan dr Jakub Szmit zaprezentował swoje uwagi dotyczące poszczególnych etapów prowadzenia sporu zbiorowego. W swoim wystąpieniu Pan doktor odniósł się również do dorobku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, działającej w latach 2016-2018. W imieniu pracodawców uwagi do założeń zaprezentował Pan Robert Lisicki. Do głównych mankamentów „lutowego” projektu zaliczył brak kontroli sądowej referendum strajkowego oraz obowiązek przekazania przez pracodawcę listy służbowych adresów mailowych osób zatrudnionych.
Naradę zakończyła interesująca dyskusja, podczas której prelegenci ustosunkowali się do opinii uczestników oraz podsumowali swoje wypowiedzi. Reasumując, wydarzenie to było inspirującą debatą, w której wzięli udział pracownicy naukowi, praktycy oraz przedstawiciele partnerów społecznych. Pozostaje Nam tylko oczekiwać na ostateczny wynik procesu legislacyjnego.
Wpis przygotował: Michał Skóra, Uniwersytet Rzeszowski