16 listopada 2022 r. o godz. 17:00 zapraszamy na kolejną z serii „Środowych Narad COOPERANTE”. Jest to inicjatywa, której celem jest stworzenie przestrzeni na dyskusję o najbardziej aktualnych kwestiach z zakresu polskiego i europejskiego prawa pracy. Tematem zbliżającego się spotkania będą: „Regulacje dotyczące kontroli trzeźwości pracownika”.
W roli dyskutantów podczas spotkania wystąpią:
- dr Dominika Dörre-Kolasa – Uniwersytet Jagielloński
- dr Magdalena Kuba – Uniwersytet Łódzki
- dr Maciej Zieliński – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Moderatorem spotkania będzie dr Michał Barański z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który wygłosi również słowo wstępne.
W trakcie Narady omawiane będą nie tylko obowiązujące regulacje dotyczące kontroli trzeźwości pracownika, ale także planowana nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie (Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2335). Projekt ten m.in. stwarza dla pracodawcy podstawy do wprowadzenia i przeprowadzania, gdy jest to niezbędne dla ochrony określonych dóbr, prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. W obecnym stanie prawnym brak jest podstaw do samodzielnego przeprowadzania przez pracodawcę kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Jednocześnie, jak podkreśla projektodawca, „brak możliwości weryfikacji, czy pracownik nie znajduje się pod wpływem substancji lub środka negatywnie wpływającego na jego zdolność psychofizyczną – w odniesieniu do pewnych grup pracowników – może zagrażać zdrowiu i życiu zarówno samego pracownika znajdującego się pod wpływem takich substancji czy środków, jak i jego współpracowników, ale również osób trzecich, a w niektórych przypadkach także mieniu, które może zostać uszkodzone bądź zniszczone, co może pociągać za sobą poważne skutki finansowe w szczególności dla pracodawcy”. W skrajnych przypadkach może również doprowadzić do śmierci pracownika lub innych osób.
Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej na platformie TEAMS – LINK
Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu i dyskusji.
Wpis przygotował: Michał Barański, Uniwersytet Śląski w Katowicach