Wiele krajów europejskich (m.in. Gruzja, Norwegia, Malta, Grecja czy Portugalia) uruchomiło już programy Digital Nomad Visa. Wizy Digital Nomad przyznają cudzoziemcom prawo do tymczasowego pobytu na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat, pod warunkiem, że są oni zatrudnieni i mogą spełnić wymagania dotyczące minimalnego miesięcznego dochodu obowiązujące w danym kraju. Skierowane są one w szczególności do osób pracujących zdalnie w tzw. sferze cyfrowej, których firmy zatrudniające i klienci znajdują się poza danym krajem.

W Hiszpanii, nowe przepisy mające na celu wspieranie ekosystemu tzw. start-upów (notabene znane jako ustawa o start-upach), weszły w życie 01 stycznia 2023 r.

Każdy obywatel spoza EOG zatrudniony przez firmę poza Hiszpanią, który może pracować zdalnie z domu lub zagranicy z dostępem do Internetu, kwalifikuje się do otrzymania hiszpańskiej wizy do pracy zdalnej. Główne kryteria kwalifikujące do hiszpańskiej wizy Digital Nomad dla obywateli spoza UE:

  • Wnioskodawcy muszą być zatrudnieni przez firmę spoza Hiszpanii lub mieć klientów poza Hiszpanią i muszą przedstawić swoją umowę o pracę.
  • Wnioskodawcy muszą wykazać ogólnoświatowy dochód, z czego najwyżej 20% pochodzi z hiszpańskich firm .
  • Wnioskodawcy nie mogą posiadać statusu rezydenta w Hiszpanii w ciągu ostatnich pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku.
  • Wnioskodawcy muszą pracować zdalnie przez co najmniej rok
  • Wnioskodawcy muszą być niekarani i nie mieli wcześniej zakazu wjazdu do Hiszpanii.
  • Wnioskodawcy muszą posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które jest ważne w całej Hiszpanii.
  • Wnioskodawcy muszą przedstawić dowód zakwaterowania na pobyt w Hiszpanii.
  • Osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy zawartej z firmą zagraniczną muszą przedstawić dowód pracy w firmie zatrudniającej przez co najmniej trzy miesiące przed datą złożenia wniosku oraz przedstawić pisemne potwierdzenie, że firma zezwala na pracę zdalną.

Hiszpańska wiza Digital Nomad będzie początkowo ważna przez rok . Pracownicy zdalni będą mogli przy tym zamienić swoją wizę Nomad na tymczasowe zezwolenie na pobyt z maksymalnym okresem ważności trzech lat po przybyciu do Hiszpanii.

Posiadacze hiszpańskiej wizy Digital Nomad, którzy uzyskali odnawialne zezwolenie na pobyt, będą mogli przedłużyć ważność swoich tymczasowych zezwoleń o dodatkowe dwa lata po jego odnowieniu , dzięki czemu wiza Digital Nomad będzie ważna przez okres do pięciu lat. Zagraniczni pracownicy zdalni mogą uzyskać stały pobyt po piątym roku . Podstawowym warunkiem jest dalsze spełnianie wymagań rządu hiszpańskiego.

Cyfrowi nomadzi, którzy pozostaną w Hiszpanii, skorzystają ze znacznych ulg podatkowych w ramach Startup Act, a mianowicie płacenia stawek podatku dochodowego od nierezydentów (IRNR) (15% od ich dochodów osobistych przez okres maksymalnie czterech lat), zamiast stawek podatku dochodowego od rezydentów (IRPF) w wysokości 24%.

Więcej o wizach Digital Nomad tu.

Rozwiązanie analogiczne do wizy Digital Nomad nie funkcjonuje (jeszcze?) w Polsce, ale w ekosystemie zatrudniania w sferze cyfrowej – konkretnie w sektorze IT – obowiązuje program Poland. Bussines Harbour.
Pod tą nazwą kryje się komplementarny zestaw narzędzi i usług, promujący budowę sukcesu zagranicznych specjalistów z branży IT na terytorium RP, w oparciu o wiedzę, nowoczesne standardy i bliskie relacje handlowe z sąsiadami oraz światem.

Program Poland. Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający freelancerom, start-upom, MŚP jak i dużym firmom bezproblemową realokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W obrębie pierwszej z wymiennych kategorii będący specjalistami IT obywatele Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy którzy chcą otrzymać wizę w ramach programu Poland.Business Harbour, podlegają uproszczonej procedurze wizowej.

Więcej na temat programu tutaj.

Wpis przygotowały: Marta Otto, Uniwersytet Łódzki, Izabela Florczak, Uniwersytet Łódzki

Zapraszamy do dyskusji!!!