Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” rozpoczęła akcję wysyłania pocztówek sprzeciwu do Ambasady Białorusi w Polsce w związku z wieloletnimi wyrokami jakie zapadają na działaczy niezależnych związków zawodowych.

Na zdjęciu pocztówki kierowane do Ambasady Białorusi.

Niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r.  presja na związkowców ograniczała się do wyrzucania z pracy czy 15-dniowych aresztów.

Reakcją społeczeństwa na sfałszowane wybory prezydenckie były liczne demonstracje w całym kraju, a także strajki w dużych przedsiębiorstwach państwowych. Przy tym najdłuższe i najskuteczniejsze strajki miały miejsce w przedsiębiorstwach, w których mimo presji i gróźb istniały jednak niezależne związki zawodowe.

Po tych wydarzeniach nasilił się strach Łukaszenki przed protestami, a osoby niezgadzające się z reżimem były częściej więzione. Wśród aresztowanych zaraz po wyborach znalazło się około 10 związkowców. To właśnie strajki robotników są tym, co odróżnia protest w 2020 roku od reakcji społecznej na wszystkie poprzednie (także fałszowane) wybory.

Na początku 2021 roku wyraźnie wzrosła presja na związki zawodowe. Pracownicy związkowi zaczęli wykrywać podsłuchy i ukryte kamery wideo w swoich biurach. W siedzibach związków zawodowych zaczęły się przeszukania i rewizje pod byle pretekstami. Konfiskowano sprzęt i demolowano wyposażenie biur. Przy okazji w kanapie biura związku pracowników radiowo – elektronicznego REP służby Łukaszenki „znalazły” (wcześniej podłożony) nabój i na tej podstawie wszczęły sprawę karną.

We wrześniu 2021 roku zatrzymano kilkadziesiąt osób podejrzanych o zaangażowanie w organizację „Raboczy Ruch”, która pomaga represjonowanym robotnikom i przygotowuje ogólnokrajowy strajk z żądaniem demokratycznych zmian na Białorusi. Ta podziemna organizacja pracownicza została uznana przez białoruską służbę bezpieczeństwa KGB za „formację ekstremistyczną”, a 10 z zatrzymanych osób jest obecnie sądzonych za „zdradę państwa” i „tworzenie formacji ekstremistycznej”.

Wiosną 2022 roku aresztowano kolejnych kilkudziesięciu liderów i działaczy Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP), uznawanej na forum międzynarodowym organizacji zrzeszającej wszystkie niezależne związki zawodowe w Białorusi. Latem 2022 roku decyzją Sądu Najwyższego BKDP został zlikwidowany.

Mamy już 2023 rok a liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie i dziś liczy ponad 1400 osób. Wśród nich jest ponad 30 związkowców, którzy są uwięzieni i odbywają długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach.

Do akcji włączają się stopniowo kolejne struktury NSZZ Solidarność.

Przykładowo: na zdjęciu Mirosław Miara Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.

Na kolejnym zdjęciu Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Prezydent EZA (Europejskiego Centrum ds. Pracowniczych) Luc Van den Brande i Sekretarz Generalną tej organizacji Sigrid Schraml.

 Więcej informacji

https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/22153-wysylamy-pocztowki-do-ambasady-bialorusi

https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/22188-komisje-zakladowe-wysylaja-pocztowki-sprzeciwu-do-ambasady-bialorusi

Wpis przygotowała: Barbara Surdykowska, NSZZ Solidarność

Zapraszamy do dyskusji!!!