23 maja b.r. minie 32 lata od dnia przyjęcia obecnie obowiązującej ustawy o sporach zbiorowych. Przez ten okres pojawiło się wiele postulatów partnerów społecznych oraz przedstawicieli doktryny prawa pracy w zakresie interpretacji i stosowania obecnie obowiązujących przepisów w tym zakresie.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło projekt ustawy
o sporach zbiorowych pracy (UD408). Zaproponowane regulacje mają za zadanie dostosować przepisy prawne do obecnej sytuacji rynkowej i zapewnić pokój społeczny. Przedstawione rozwiązania uwzględniają także dorobek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, działającej w latach 2016–2018.

Najważniejszymi założeniami projektowanej ustawy są:

1. Odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego.
  2. Wprowadzenie wymogu wyłaniania reprezentacji organizacji niezbędnej do wszczęcia
    i prowadzenia sporu zbiorowego.
  3. Wprowadzenie sądowej kontroli legalności referendum strajkowego.
  4. Określenie czasu trwania prowadzenia sporu.
  5. Zmiany w zakresie prowadzenia listy mediatorów przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej.
  6. Wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej.
  7. Zwiększenie limitów wydatków na funkcjonowanie Rady Dialogu Społecznego i wojewódzkich rad dialogu społecznego.

O sporach zbiorowych „po nowemu” będziemy debatować podczas najbliższej środowej narady Cooperante, która odbędzie się 01.03.2023 r. Partnerem wydarzenia jest Kancelaria Prawna C&C Chakowski & Ciszek.

W dyskusji wezmą udział :

1. dr hab. Krzysztof Walczak, prof. UW – Partner w Kancelarii C&C Chakowski & Ciszek, Uniwersytet Warszawski,
  2. dr Jakub Szmit – Uniwersytet Gdański, ekspert NSZZ „Solidarność”
  3. r.pr. Robert Lisicki –  Dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan

Zaproszenie wraz z linkiem dostępne tutaj.

Wpis przygotował: Michał Skóra, Uniwersytet Rzeszowski