Pieniądze zawsze budzą emocje i każdy ma dużo do powiedzenia na ich temat. Nie inaczej jest z kwestią wynagrodzenia za pracę. Ustalanie wysokości wynagrodzenia za pracę nie jest łatwym zadaniem szczególnie, jeżeli należy wziąć pod uwagę, że wynagrodzenie za pracę powinno odpowiadać rodzajowi pracy a jego wysokość powinna być godziwe.
Kwietniowa Środowa Narada Cooperante dotyczyła właśnie wysokości wynagrodzenia za pracę, a konkretnie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń́ minimalnych w Unii Europejskiej.
Dyskusja, którą miałam przyjemność moderować, odbyła się między: dr Katarzyną Bombą, (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), r.pr. Magdaleną Januszewską (Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Januszewska), mgr Barbarą Surdykowską (NSZZ Solidarność) oraz gośćmi.
Według danych Eurostatu, w styczniu 2021 roku, najwyższa płaca minimalna w UE była w Luksemburgu, gdzie płaca minimalna wynosiła 2 202 euro miesięcznie. Najniższa płaca minimalna była w Bułgarii, gdzie płaca minimalna wynosiła 332 euro miesięcznie. Średnia płaca minimalna w UE wynosiła 1 615 euro miesięcznie. Mimo tak dużych różnic w obrębie Unii, Parlament Europejski w dyrektywie nie wprowadził jednej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązywałoby w całej Unii Europejskiej. Jednak państwa członkowskie zostały zobowiązane, aby minimalne wynagrodzenie zapewniało pracownikom godne życie. W związku z tym dyrektywa wprowadza obowiązek wprowadzenie takich procedur i aktualizacji ustawowych wynagrodzeń minimalnych przy uwzględnieniu siły nabywczej ustawowych wynagrodzeń minimalnych, kosztów utrzymania oraz udziału podatków i świadczeń społecznych, ogólnego poziomu wynagrodzeń brutto i ich dystrybucję, stopy wzrostu wynagrodzeń brutto oraz dynamiki zmian wydajności pracy. W ocenie adekwatności wynagrodzenia minimalnego w stosunku do poziomu wynagrodzeń brutto może być także przydatny wskaźnik powszechnie stosowane na szczeblu międzynarodowym na przykład 60% mediany wynagrodzeń brutto i 50 % średniego wynagrodzenia brutto.
Czy dyrektywa wpłynie w istotny sposób na ustalenie wysokości wynagrodzeń za pracę w Polsce? To się okaże w najbliższych latach.
Wpis przygotowała: Katarzyna Jaworska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski