Urlop macierzyński, w przypadku urodzenia wcześniaka i chorego dziecka wymagającego hospitalizacji to często czas wielotygodniowej walki o życie i zdrowie noworodka, podczas której urlop macierzyński bezpowrotnie ucieka. Aktualnie, w przypadku hospitalizacji dziecka, przerwanie urlopu macierzyńskiego jest możliwe nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od dnia porodu. Pierwsze 8 tygodni urlopu macierzyńskiego zostaje wiec „wyrwane” z puli urlopu przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem.

Środowiska zaangażowane w troskę o dobro noworodków współpracują z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad stworzeniem projektu zmian przepisów, w tym Kodeksu pracy. Planowane rozwiązania powinny zabezpieczać matkę przed „utratą” urlopu macierzyńskiego w pierwszym okresie po porodzie, tak by pełny urlop macierzyński mogła wykorzystać po zakończeniu hospitalizacji dziecka. W jaki sposób? Na stole jest propozycja wprowadzenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, płatnego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, przysługującego rodzicom hospitalizowanych wcześniaków i rodzicom hospitalizowanych noworodków urodzonych w terminie. Można rozważyć również inne rozwiązania np. wydłużenie urlopu macierzyńskiego o tyle dni o ile dziecko przyszło wcześniej na świat, i o tyle dni ile jest hospitalizowane.

Pozostaje liczyć na to, że projekt, który z założenia jest potrzebny i może wnieść dużo dobrego, nie wykolei się na legislacyjnej drodze.

Więcej na ten temat: P. Matyjas-Łysakowska, Urlop macierzyński matek dzieci przedwcześnie urodzonych, Prawnik Biuletyn Okręgowej Izby Radców Prawnych Nr 2/36/2015

Wpis przygotowała: Paulina Matyjas-Łysakowska, UJK

Zapraszamy do dyskusji!!!