W dniu 20 października 2023 roku, podczas X Seminarium Szubertowskiego, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Polskiej Sieci Naukowej Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego COOPERANTE.

Edycja Konkursu 2022

Pomysłodawczynią przyznawania Nagród jest dr Katarzyna Jaworska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pierwsza edycja konkursu obejmowała dokonania od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2022 r. W skład Kapituły Konkursu weszli:

1. Mec. Joanna Jasiewicz
  2. Dr Katarzyna Jaworska
  3. Prof. zw. dr hab. Leszek Mitrus – Przewodniczący Kapituły
  4. Prof. SWPS dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska
  5. Prof. UG dr hab. Monika Tomaszewska – Wiceprzewodnicząca Kapituły
  6. Dr Iwona Gęsicka (Wieleba)
  7. Dr hab. Wioletta Witoszko
  8. Prof. UŁ dr hab. Mirosław Włodarczyk

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach (Kapituła odstąpiła od przyznawania nagrody w kategorii Open Mind)*:

Doktorat open mind – nagroda indywidualna, dla osoby rozpoczynającej karierę naukową w zakresie prawa pracy i/lub zabezpieczenia społecznego. W tej kategorii doceniane są nieopublikowane w wydawnictwie rozprawy doktorskie, które łączą w sobie innowacyjność, kreatywność w rozwiązaniu problemu badawczego oraz jakość badań naukowych;
Innowatorzy prawa pracy i zabezpieczenia społecznego – nagroda zespołowa, dla zespołu (co najmniej 2 osoby), który w minimalnym zakresie został sformalizowany i skoncentrowany wokół innowacyjnego tematu badawczego. W tej kategorii doceniane są szczególnie zespoły o charakterze interdyscyplinarnym/itradycyplinarnym oraz skupiające naukowców z różnych instytucji.

[*Dla zagwarantowania obiektywizmu oceny w przypadku obu Kategorii, w których przyznano Nagrody, z prac Kapituły wyłączył się jej Przewodniczący – Prof. zw. dr hab. Leszek Mitrus.]

Ceremonia wręczenia Nagród

Ceremonia wręczenia Nagród rozpoczęła się od przedstawienia ramowych założeń działalności Sieci Cooperante oraz idei samego Konkursu.

Nagrody z rąk Przewodniczącego Kapituły odebrały:
1. W kategorii Doktorat Open Mind:
dr Kinga Moras-Olaś
za rozprawę: Środki przeciwdziałania nadużywaniu umów o pracę na czas określony w prawie polskim i niemieckim na tle prawa unijnego

2. W kategorii Innowatorzy prawa pracy i zabezpieczenia społecznego:
dr Ewelinie Kumor-Jezierskiej z zespołem: dr Justyna Czerniak–Swędzioł; dr Ewa Krzaklewska; dr Paulina Sekuła; dr Marta Warat, za realizację badań w ramach projektu: Praca niewidzialna a wykonywanie obowiązków zawodowych w szkolnictwie wyższym.
Wyniki badań Laureatki zaprezentowały w Seminaryjnych wystąpieniach:

Praca niewidzialna w akademii w świetle badań socjologicznych
dr Ewa Krzaklewska (UJ)
dr Paulina Sekuła (UJ)
dr Marta Warat (UJ)
Aspekty prawne wykonywania pracy przez nauczycielkę i nauczyciela akademickiego w świetle zmian Kodeksu pracy na gruncie dyrektyw 2019/1152 i 2019/1158 (praca zdalna, uprawnienia rodzicielskie/opiekuńcze)
dr Ewelina Kumor – Jezierska (UJ)
dr Justyna Czerniak – Swędzioł (UJ)

Relację fotograficzną z wydarzenia zawdzięczamy uprzejmości dr. Tomasza Jezierskiego.

Dr Kinga Moras-Olaś wraz z Laureatkami Innowatorzy prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, Członkami Kapituły Konkursu oraz Komitetem Zarządzającym Siecią COOPERANTE.
Wręczanie Nagród.
Dr Ewelina Kumor-Jezierska odbiera Nagrodę.
Laureatki w Kategorii Innowatorzy prawa pracy i zabezpieczenia społecznego.

Wpis przygotowały: Izabela Florczak, Uniwersytet Łódzki; Marta Otto, Uniwersytet Warszawski.